Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

سه اصل راه اندازی کسب و کار

سه اصل راه اندازی کسب و کار

به این اصل ها پایبند باشید و از مسیر کسب و کار منحرف نشید. در مورد انحرافاتی که شما را از مسیر کسب و کار خارج میکنه در نوشته های بعدی توضیح خواهم داد.

امروز در خدمت دو تا از دوستان بودم که قصد راه اندازی کسب و کاری در زمینه تامین مواد غذایی برای رستوران ها را داشتند. ایده خوبی بود و میخواستند بدونند که آیا میتونند تامین اولیه از میوه دات کام داشته باشند یا خیر، که بنده نظر مثبت خودم رو بهشون اعلام کردم و بخشی از تجربیاتمون در زمینه راه اندازی کسب و کار رو بهشون انتقال دادم و در انتهای جلسه دوستان خواستند به عنوان جمع بندی سه اصل اساسی راه اندازی کسب و کار رو براشون مشخص کنم که به نظرم بد نیست در اینجا هم این سه اصل رو با دوستانم به اشتراک بگذارم.

من برای هر تیم راه انداز کسب و کاری این سه اصل رو توصیه میکنم:

 اشراف داشتن راه انداز یا راه اندازان بر تمامی فرایندهای کسب و کار:

یعنی اشراف به مدل کسب و کار از صفر تا صد . این اصل به شما کمک میکنه تا مسائل پر از ابهام مسیر راه اندازی رو روشن کنند.
به عنوان مثال در سال گذشته که بنده مسئول راه اندازی فروشگاه اینترنتی میوه دات کام بودم و در فاز اجرای اولیه سیستم بودیم، در چند روز اول همه کارها توسط بنده و دستیارم مدیریت میشد که به این ترتیب با وجود تجربه های قبلی بنده فرآیندهای کاری اولیه به سرعت سازماندهی شد و پس از گذشت دو هفته دیگه نیازی به حضور ما نبود و تونستیم به دفتر برگشته و کار رو از اونجا پیش ببریم چرا که دیگه کارها تعریف و واگذار شده بودند.
البته این زمان برای تیم های کم تجربه طولانی تر هست اما اشراف اولیه ولی کامل ما به فرایند کسب و کار از تامین تا رسیدن به دست مصرف کننده باعث موفقیت در فاز راه اندازی شد و این اصل برای تمام کسب و کارها صادق خواهد بود.

 درنظر داشتن اهمیت تیم راه انداز:

مهمترین مساله که به نظر من از دسترسی به سرمایه هم مهمتر هست داشتن یک تیم متمرکز و کار بلد هست. جمع کردن چنین افراد توانمندی و یا پرورش افرادی که بتوانند بعدا در تیم کسب و کاری شما قوی عمل کنند خیلی مهم هست. داشتن افراد باهوش و با تعهد در تیم خیلی خیلی مهم هست. منظور ما از تعهد پایبندی به اهداف تیم و سازمان هست. جمع کردن افراد با اثر گذاری پایین یا مماشات کردن تیم مدیریت با این افراد منجر به بالا بردن هزینه های راه اندازی و گرفتن تصمیمات غلط می شود.

 تامین و مدیریت مالی:

این اصل در درجه سوم اهمیت هست و باید بتوانید نیازهای مالی انجام فعالیت های اصلی خود را تامین و مدیریت کنید. یکی از اتفاق هایی که همیشه برای استارت آپ ها میافته اتمام منابع مالی و عدم توانایی در جذب منابع مالی هست. باید پیش بینی مناسبی از طریق نوشتن بخش مالی طرح کسب و کار کرده باشید و بدانید منابع مالی باید صرف کدام یک از فعالیت های اصلی شوند.

به این اصل ها پایبند باشید و از مسیر کسب و کار منحرف نشید. در مورد انحرافاتی که شما را از مسیر کسب و کار خارج میکنه در نوشته های بعدی توضیح خواهم داد.

  • تاریخ: شنبه 6 مهر 1398 - 19:36
  • نویسنده: farjadian
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 373

ارسال نظر

خوش آمدید

علی اکبر فرجادیان


کارآفرین،مشاور و مدرس کارآفرینی
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران

تماس: ali_farjadian@hotmail.com

آمار

  • بازدید امروز: 12
  • بازدید دیروز: 7
  • بازدید کل: 7838