Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تمرکز بر جریان اصلی در کسب و کار و پرهیز از حاشیه ها

تمرکز بر جریان اصلی در کسب و کار و پرهیز از حاشیه ها

به یاد داشته باشیم کسانی که وقتی دیگران ایستاده اند به رفتن ادامه میدهند زودتر به مقصد میرسند.

یکی از مهلک ترین اشتباهاتی که در تمام مراحل کسب و کار (از راه اندازی گرفته تا کسب و کارهای مستقر شده) اتفاق میافتد، و اغلب صاحبین کسب و کار به دلیل درگیر شدن به حاشیه کسب و کار از آن غافل هستند و متوجه این مرگ آرام نمیشوند از دست دادن مشتریان است. عموما کسب و کارها به دلیل این که درگیر موارد روزمره میشوند از اعلام نارضایتی مشتریان خود و رفع ایرادات غافل میشوند. این نوع از غفلت منجربه عادت کردن مدیران کسب و کار به از دست دادن مشتری و و در نهایت مرگ آرام کسب وکار آنها میشود. کسب و کارها وقتی درگیر حاشیه میشوند، از ارایه قیمت و کیفیت مناسب غافل شده و به دلیل عدم تجلیل صحیح از رفتار مشتری و یا توجیح غلط رفتار مشتری به این مرگ تن در میدهند.

برای مثال مشتری اعلام نارضایتی یا تهدید کسب و کار شما را میکند، ولی شما معتقد هستید این مساله مهمی نیست تعیین مهترین علل نارضایتی مشتری از شما، تعیین کننده بقای کسب و کار شما خواهد بود. در محیط کسب وکاری ایران موارد زیادی هستند که میتوانند حواس صاحبین کسب و کار را پرت کنند یا آنها را نا امید کنند. یکی از این موارد مربوط به عدم ثبات شاخص های اقتصاد کلان در بازار است. نمونه واضح این مورد را در افزایش یا کاهش قیمت دلار میتوان دید.

رهبران کسب و کار از تغییرات محیط کسب و کاری خود باید آگاه باشند ولی محافظت از آرامش ذهنی خودشان در برابر این تغییرات بسیار مهم است. به خاطر میاورم در زمانهای مختلف به خاطر بالا و پایین شدن نرخ دلار رفتار مشتری تغییر میکرد.

برای مثال زمانی که فروشگاه اینترنتی تبلت شاپ را در سالهای نود تا نود و سه مدیریت میکردم هر وقت قیمت دلار رو به افزایش بود تعداد سفارش ها افزایش پیدا میکرد ولی تامین کنندگان تمایلی به فروش کالاهای وارد شده خود نداشتند و برعکس وقتی نرخ دلار دچار کاهش میشد مشتریان صبر میکردند تا قیمت پایین تر بیاید و بعد خرید کنند در صورتیکه وارد کنندگان تمایل بالایی به فروش داشتند.

مدیریت رفتار مشتریان و تامین کنندگان برای مدیران کسب و کار در این شرایط مهمترین کار است. در همین شرایط هست که ممکن است غفلت ذهنی و درگیر شدن در مسایل مربوط نرخ ارز مدیران را از تمرکز روی کسب و کارشان خارج کند. مدیرانی که در این شرایط آرامش خود را حفظ میکنند و به تجربه خود و دیگران رجوع کرده خدمات رسانی به مشتریان را ادامه میدهند برنده هستند و در حال رشد، در مقایسه با کسانی که ممکن است درگیر بازیهای دیگری شوند که جریان اصلی کسب و کار آنها نیست.

در نتیجه توصیه میکنم در شرایطی مثل شرایط این روزهای بازار ایران آرامش خودمون رو حفظ کنیم و به حفظ جریان اصلی کسب و کار و ادامه این مسیر پایبند باشیم. به یاد داشته باشیم کسانی که وقتی دیگران ایستاده اند به رفتن ادامه میدهند زودتر به مقصد میرسند. توجه داشته باشید که یک دوازدهم از زمان شما برای رسیدن به اهداف سال 97 در حال تمام شدن است!!! آیا کارهایی که باید در فروردین ماه انجام میدادید را به موقع انجام داده اید؟ حواسمان باشد هیچ چیز نباید ما را از پیگیری اهداف خود در مسیر کسب و کار باز کند.

  • تاریخ: دوشنبه 8 مهر 1398 - 19:40
  • نویسنده: farjadian
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 355

ارسال نظر

خوش آمدید

علی اکبر فرجادیان


کارآفرین،مشاور و مدرس کارآفرینی
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران

تماس: ali_farjadian@hotmail.com

آمار

  • بازدید امروز: 13
  • بازدید دیروز: 7
  • بازدید کل: 7839